Czym jest spirytyzm? - opinie

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Xsenia » 03 kwie 2015, 00:20

Voldo pisze:Czyli wszystkie książki choćby Kardeca są wymysłem z czyjejś głowy?

No cóż, z nogi, czy karku być nie mogą, wiec raczej z głowy :lol: :lol: Powstaje pytanie z czyjej głowy? :) No cóż, mnie się wydaje, że z głów tych, którym Kardec zadawał te swoje 1018 pytań :) A czy ci ludzie słuchali duchów, siebie, czy demonów to już nie będę analizować. Nie jestem medium. Nie jestem w stanie stwierdzić prawdziwości tego co napisano w KD. Dlatego ufam własnym doświadczeniom, własnym przemyśleniom i temu co widziałam na własne oczy. :)

I też mam pytanie do ciebie Tomku: czy wierzysz we wszystko co ci powie medium, bo twierdzi, że to są słowa Ducha? :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3162
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Krzysztoff » 03 kwie 2015, 20:18

Ja mam sceptyczne podejście do stwierdzenia że wszystko jest energią. Dlaczego ? Dlatego że jak dotąd nie udało się tej energii uwolnić (pomijając reakcję łańcuchową gdzie niewielki procent materii zamienia się w energię) - także teoria musi zgadzać się z praktyką a tego jeszcze tutaj brak.

Za bardziej prawdopodobną i spójną uważam teorię Kardeca - która mówi o progresywnym postępie duchów, jest to zgodne z moimi obserwacjami świata i ludzi
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Mirek » 03 kwie 2015, 20:42

Dlatego dusza nie może się wcielać w minerały, skoro niewszystko jest energią ;)
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: danvue » 03 kwie 2015, 21:06

W mojej wyobraźni istnieje taki obraz: wszystko składa się z energii - tej samej, ale w innym złożeniu, o innych wibracjach itp.
Tak samo jak woda-ciecz, lód i para wodna składa się z jednej materii, ale o niższych lub wyższych wibracjach - bo chyba tym jest temperatura.
Z tej energii może składać się cała materia oraz to, co Kardec nazywał ciałem duchowym. A z czego jest sama dusza - o tym nawet nie będę spekulował! ;)
Uderzył z nieba grom
i wypalił w ziemi znak
znak ten wielki był jak dom
to był krzyż, a obok stał
z postury szczupły, wysoki gość
ale słowa miał jak stal
ludzie wnet oblegli go
krzycząc: Tak! To Ten! To On!
Awatar użytkownika
danvue
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 459
Rejestracja: 12 paź 2013, 17:31

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Voldo » 03 kwie 2015, 23:42

Xsenia pisze:I też mam pytanie do ciebie Tomku: czy wierzysz we wszystko co ci powie medium, bo twierdzi, że to są słowa Ducha? :)

Nie, ja patrzę na przekaz i pytam siebie "jest to dla ciebie logiczne?" - jeśli tak, mogę to przyjąć, jeśli nie - odrzucam.
Czytając KD czy inne książki widzę w nich wiele sensu i ogólnie odpowiedzi zgadzają się z tym co sam myślę, albo też odpowiedzi mi dały odpowiedź (masło maślane) na pytania które sobie stawiałem albo miałem gdzieś w głowie nawet o nich nie wiedząc.
Jednak nie było, nie jest i nie będzie tak, że ktoś mi podsunie jakiś tekst mówiąc, że to tekst od Ducha a ja w niego od razu uwierzę - gdyby tak było, to bym był jedynie marionetką której można wszystko wcisnąć, nawet największą głupotę.
Oczywiście, mogę coś przyjąć czytając jakiś przekaz, a potem okaże się to kompletnym idiotyzmem - jednak w takim przypadku po prostu to odrzucam i zmianiam swój pogląd na dany temat, jeśli nowy przekaz (czy to od medium czy od zwykłego rozmówcy) okaże się dla mnie bardziej logiczny - jak np. ten dot. dyskusji o duszy w minerale - kiedyś bym tego nie przyjął, teraz przyjmuje - więc to się ciągle zmienia i zmieniać będzie :)
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Xsenia » 05 kwie 2015, 20:02

Dokładnie Tomku :D Dlatego nawet książki Kardeca analizuję i nie wszystko przyjmuję jako stałą niezmienną :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3162
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Achill » 04 sie 2015, 10:49

Davidius pisze:Witam

Witamy

Davidius pisze: Co Steinera i Walscha o szczerości i rzetelności tych przekazów przekonało mnie to że np Steiner w Antropozofii pisze żeby nie czynić z Antropozofii - i jej nauk Dogmatów i nieomylnej wyroczni, tak samo pisze Walsch - a nawet pisze w tych książkach że Medium - Jasnowidzący może często zniekształcić niechcący przekaz z ''Góry'' - przez swoje wyobrażenia - fałszywe poglądy które jeszcze nieprzepracował w swoim życiu,

W przekazach u spirytystów pojawiają się dwa źródła błedów - nie zrozumienie tematu - w myśl zasady że najedzony nigdy nie zrozumie głodnego. (o czym właściwie napisałeś)
Drugim jest ograniczenie jakim jest język. Ktory dla duchów jest bardzo wąski i mało precyzyjny, a my sami uzywamy jednego słowa dla okreslania kilku rrzeczy, a do tego kazdy czlowiek rozumie to a swój sposób. Daleko nie szukając znaczenia słow bóg, niebieski, komfort - to pojęcia które nigdy nie będą miały precyzyjnej definicji i nie beda na całym świecie rozumiane dokładnie tak samo, bo znaczenie jest nadawane w relacji przedmiot - obserwator.
Davidius pisze:tak było np z Mahometem z jednej strony nauczał że Bóg jest Kochający, a z drugiej że się gniewa, mści - podobnie pisali niektórzy Prorocy Izraela z epoki Starego Testamentu, dopiero Jezus pokazał Boga jako Miłość a nie Demiurga

Ale wiesz, że Mahomet pojawił się 600 lat później niz Jezus?
Zatem wniosek jest słuszny jeśli chodzi o Judaizm z którego chrześcijaństwo wyrosło bezpośrednio.
Islam jednak tylko zapożyczył sobie co potrzebował z Judaizmu i Chrześcijaństwa, bazą były zupełnie inne autochtoniczne wierzenia ludow semickich oraz nabyte po Imperiach Perskich, Asyryjskich i jeszcze wcześniej Babilońskich. Mamy tu więc do czynienia z innym kręgiem kulturowym i myslę, że wrzucanie do jednego worka tylko rpzez wzgląd na monoteizm jest ... chyba jednak błedne.
Ciekaw jestem gdzie umiejscowiłbys Buddę?
Davidius pisze: Wniosek to wszelkich Inspiracji - Chennelingów należy moim zdaniem podchodzić z ''ostrożnością i ze zdrowym rozsądkiem''

Nie wiem jak inni ale ja bym się jednak wystrzegał od zrównywania channelingu z Inspiracją. Większośc przekazów spirytystycznych nie następuje pod wpływem wprwadzania sie w trans czy kompletnego odlotu ale przy pełnym udziale świadomości i podświadomości. Jest więc niejako proces odwrotnym. Zwiększa nasza ogólna percepcję zamiast się focusować na jednym jej wycinku, tracąc obraz reszty. Takie mam przynajmniej doświadczenia i takie wnioski mi sie nasuwają.

ps. Kardec przekazy tylko spisał, on nie jest ich autorem. Taki tam szczegół, ale wolałem wyjaśnić ;)
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Hansel » 08 wrz 2015, 19:10

Krzysztoff pisze:Lepszy artykuł jest na racjonalista.pl
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3845

jest zaskakująco mało tendencyjny


,,Dla wielu badaczy spirytyzmu religia ta jest syntezą wielu innych, zwłaszcza popularnych w XIX wieku doktryn. Znajdziemy w niej katolickie czynienie dobrych uczynków, buddyjską reinkarnację, darwinowski ewolucjonizm i mieszankę różnych ówczesnych ezoterycznych wierzeń, jak chociażby spirytualizm Emannuela Swedenborga, czy teozofię Bławatskiej.,,

Czegoś tu nie rozumiem: przecież z tego co wiem to Teozofia powstała później niż Spirytyzm...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Hansel » 15 lis 2015, 14:02

Darwinizm też powstał później co najlepiej pokazuje ile są warte teksty zamieszczane na Racjonaliście...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Czym jest spirytyzm? - opinie

Postautor: Hansel » 02 gru 2015, 08:13

A tak waracając do tematu - https://www.youtube.com/watch?v=_-7lpYO21ac
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Czym jest spirytyzm?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość