Medytacja

Medytacja

Postautor: sigma » 06 lis 2010, 09:15

Czytając Księgę Duchów doszedłem do pkt. 657. Dotyczy on medytacji i kontemplacji. Jedna i druga mają swoje miejsce w chrześcijaństwie (może poza protestantyzmem, zwłaszcza jego kulturowo anglojęzycznymi wyznaniami), judaiźmie i islamie ... O religiach Dalekiego Wschodu nie wspomnę.

Co o tym punkcie Księgi Duchów myślicie ?
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Medytacja

Postautor: Luperci Faviani » 06 lis 2010, 10:12

Nie każdy ma KD pod ręką, czy mógłbyś zacytować?
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Medytacja

Postautor: sigma » 06 lis 2010, 11:12

Pewnie że mogę, korzystam z wydania KOS pożyczonego mi przez C87. Ale czy to konieczne ?
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Medytacja

Postautor: konrad » 06 lis 2010, 11:31

657. Czy ludzie oddający się życiu kontemplacyjnemu, nie czyniąc żadnego zła i myśląc tylko o Bogu, mają w Jego oczach jakieś zasługi?
„Nie; ponieważ jeśli nie czynią zła, to nie czynią także dobra, i są bezużyteczni; wszak już nieczynienie dobra jest złem. Bóg chce, aby o Nim myślano — nie chce jednak, by myślano tylko o Nim; dał bowiem człowiekowi zadania do wykonania na Ziemi. Ten, kto traci siły na medytację i kontemplację, nie robi nic, co znajdowałoby uznanie w oczach Boga, ponieważ jego życie jest wyłącznie osobiste i nie przynosi pożytku ludzkości; za dobro, którego nie uczynił, Bóg wystawi mu rachunek”. (640)


Ja się zgadzam. Medytacja, która ma na celu jedynie naszą osobę nie przynosi nikomu pożytku. Jednakże medytacja może nieść pożytek ludziom, przynosić im równowagę, więc jeśli ktoś medytuje, by odzyskać równowagę i móc pomagać lepiej innym, jeśli zachęca ich do medytowania, bo dzięki temu będą czuć się lepiej z samym sobą, to jest to jak najbardziej na plus.

Oczywiście tu Kardec i Duchy odnoszą się bardziej do życia w klasztorach itp., które przynosi innym ludziom mało pożytku, a nie do osób, które przeznaczają kilka chwil w czasie dnia na kontemplację, medytację czy modlitwę, by naładować swoje baterie.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Medytacja

Postautor: atalia » 06 lis 2010, 11:33

Dziwnym trafem właśnie otworzyłam nowy temat dotyczący powyższego w dziale"Nasz spirytyzm".
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Medytacja

Postautor: Voldo » 06 lis 2010, 12:54

Ja również się zgodzę, iż sama medytacja nie jest dobra dla człowieka.
Jeśli tylko i wyłącznie medytuje.
Owszem, wtedy nie naraża się na hm... brudy tego świata mogące na niego wpłynąć i trochę go pociągnąć w dół, ale czyż nie na tym polega nasze wcielenie aby łapać nowe doświadczenia i codziennie zmagać się z problemami?
Człowiek tylko i wyłącznie medytujący jakby ucieka od swoich prób, więc sam siebie krzywdzi.

Oczywiście jeśli medytacja jest jakimś tam czasem poświęconym codziennie ażeby się wyciszyć, obok pracy i wykonywania prób sobie narzuconych - to czemu nie, jeśli ktoś lubi.
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Medytacja

Postautor: cthulhu87 » 06 lis 2010, 13:00

Temat tak naprawdę dotyczy każdej czynności, która w danej chwili nie jest związana z pracą. Jak ktoś lubi spacerować, to na pewno nikomu w tym nie pomaga. A nawet kilka mrówek po drodze rozdepcze. Łatwo tu popaść w przesadę.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Medytacja

Postautor: sigma » 06 lis 2010, 16:48

Ale kto z Was medytuje, a przynajmniej próbuje medytować ?
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Medytacja

Postautor: jb3 » 06 lis 2010, 17:33

.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2011, 10:59 przez jb3, łącznie zmieniany 1 raz
jb3
 
Posty: 82
Rejestracja: 05 mar 2010, 20:25

Re: Medytacja

Postautor: atalia » 06 lis 2010, 17:38

Prosilabym Konrada o przeniesienie mojego wpisu z "Naszego spirytyzmu" w to miejsce,ponieważ dość niefortunnie otworzylam temat,ktory doskonale wpasowuje się wlaśnie tutaj.
Proszę tylko o usunięcie pierwszego akapitu,jeśli to mozliwe. :)
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Następna

Wróć do Księga Duchów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości