Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: Pawełek » 22 mar 2016, 16:18

Xsenia pisze:Dobre :D A skąd wiesz jakie są boskie zasady? Czyżby z kamiennych tabliczek z góry Synaj? :lol: :lol: A może sam się do ciebie odezwał i je podał? :lol: :lol:
Nie Pawełku. Nikt nie zna boskich zasad. Można się jedynie ich domyśleć, ale zawsze możemy być w błędzie. :)

A gdyby wziąć przykładowo 10 przykazań - pomyśl, gdyby każdy człowiek żył według większości tych przekazań, to na pewno nie byłoby tyle zła na ziemi. Choćby wojen, które przynoszą chyba najwięcej cierpienia i spowalniają ludzkość w rozwoju moralnym. Nikt do mnie się nie odezwał i nikt mi ich nie podał :) Po prostu... staram się kierować sercem. Masz rację, że jeśli chodzi o te zasady to mamy czysty przykład relatywizmu moralnego, jednakże jeśli istnieje jakakolwiek uniwersalna zasada, to jest nią właśnie moim zdaniem "Nie czyń drugiemu tego, czego Ty byś nie chciał by Tobie czyniono".

Xsenia pisze:Matka zabrania dziecku słodyczy, bo chce dbać o jego zdrowie. Dla tego dziecka to jest ZŁO. :)

Odniosę się do zasady powyżej. Czy gdybym był na miejscu tego dziecka to czy bym dał sobie te słodycze? Odpowiedź brzmi: nie. Z tego powodu jaki napisałaś, bo niszczy zdrowie. To prawda, że dla dziecka to jest zło, bo nie zostały spełnione jego zachcianki, jednakże matka posiada większą wiedzę i jest mądrzejsza, więc mimo że na ten moment dziecko uważa że to zło, prędzej czy później, jak stanie się dorosłe (rozwinie się) zrozumie czemu matka tak postąpiła. Dlatego uważam, że nasz rozwój jest bardzo ważny, byśmy posiadali taką mądrość, abyśmy mogli być dobrymi ludźmi wobec innych :)

Xsenia pisze:Grupa wspinaczy spada ze ściany, jeden z nich chwycił się ściany. Ale nie utrzyma wszystkich. Ma ich odciąć i zabić, czy ma spaść ze wszystkimi? Zło było, jest i będzie częścią naszego życia.

To smutne, jednak... Kto kazał im się wspinać? Czy nie znali ryzyka tego, że mogą zginąć? Dlaczego spadli? Czy to dlatego, że kamienie były śliskie bo przykładowo padało? W takim razie czemu się wspinali? Myślę, że nie możemy mówić o złu, że stworzył go Bóg, którego jesteśmy świadomi że może wystąpić jeśli "zrobimy to i to". Ale tak naprawdę - co nazywamy złem? Brak satysfakcji? Cierpienie fizyczne lub psychiczne? Brak pracy? Każdy rozumie zło inaczej, więc ciężko byśmy droga Xseniu dyskutowali czy Bóg stworzył zło, czy nie, skoro to pojęcie względne.

A co myślisz o tym: gdyby słowo "zło", zastąpić jako "nauka"? Straciłem pracę - dlaczego? Jaka jest w tym nauka? Zostałem napadnięty? Dlaczego? Czy mogę coś z tego wynieść? Może to jest właśnie chwila, w której mam spróbować przebaczyć swojemu napastnikowi i okazać miłosierdzie?

Sama widzisz, że bardzo ciężko o tym rozmawiać. Racja jest po obu stronach. Przy okazji jeszcze definicji samego zła, myślę że najlepiej to co mam na myśli, opisuje filozofia teistyczna: zło to stan nieistnienia, nieobecności lub zakłócenia dobra rozumianego jako stan, w jakim Bóg (osobowy absolut) chce, aby rzeczy się znajdowały, według tej definicji sama widzisz, że "zło to brak Boga", czyli że Bóg nie stworzył zła, tylko że zło jest... efektem ubocznym? Myślę, że zło stworzył człowiek.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: cthulhu87 » 22 mar 2016, 16:19

danut pisze:
cthulhu87 pisze:
danut pisze:To że żyje szary słoń jest właśnie interpretacją sygnałów ustaloną przez nas i przez nasze możliwości i zatrzymaną na takim widoku i wystarczy to wiedzieć by wywnioskować, że ten sam słoń może być zinterpretowany i zatrzymany przez inne świadomości, inne środowisko, inne skupienie uwagi i wtedy wyglądać zupełnie inaczej. Tego dowodzi teoria korpuskularno-falowa.


Empiriokrytycy głosili kiedyś taki pogląd, że zjawiska fizyczne to również kompleksy wrażeń. Wtedy jednak można zapytać, co istniało i w jaki sposób istniało w czasach, gdy nie było na świecie jeszcze żadnej żywej istoty, która - tu się odniosę do wypowiedzi powyżej - zajmowałaby się "interpretacją sygnałów [percepcyjnych?] w oparciu o swoje uwarunkowania".

No właśnie, początek wszystkiemu musiała dać zatem jakaś inna świadomość choćby jej zaczątek, który zaczął ewoluować.


Biskup Berkeley twierdził, że kiedy nikt z nas nie patrzy na obiekty fizyczne, to one mimo wszystko nadal istnieją, bo ma je w swojej świadomości Bóg. Tylko, że to był pogląd z XVIII wieku... ;)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: danut » 22 mar 2016, 16:27

Ale, czy to że ten pogląd jest z XVIII wieku ma oznaczać ze jest on zły, nieprawdziwy, niepoprawny? Przecież w naszej świadomości tez zapisują się rzeczy już nieistniejące, jednak nasza pamięć może je przywołać kiedy zechce.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: Xsenia » 22 mar 2016, 23:41

Pawełek pisze:A gdyby wziąć przykładowo 10 przykazań - pomyśl, gdyby każdy człowiek żył według większości tych przekazań, to na pewno nie byłoby tyle zła na ziemi.

Już o tym rozmawialiśmy :) Dla przypomnienia:
viewtopic.php?f=72&t=3087&p=51979&hilit=jam+jest+pan#p51979

Pawełek pisze:"Nie czyń drugiemu tego, czego Ty byś nie chciał by Tobie czyniono"

To powiedzenie najbardziej do mnie przemawia.

Pawełek pisze:Dlatego uważam, że nasz rozwój jest bardzo ważny, byśmy posiadali taką mądrość, abyśmy mogli być dobrymi ludźmi wobec innych

Popieram :)

Pawełek pisze:Myślę, że nie możemy mówić o złu, że stworzył go Bóg, którego jesteśmy świadomi że może wystąpić jeśli "zrobimy to i to". Ale tak naprawdę - co nazywamy złem? Brak satysfakcji? Cierpienie fizyczne lub psychiczne? Brak pracy? Każdy rozumie zło inaczej, więc ciężko byśmy droga Xseniu dyskutowali czy Bóg stworzył zło, czy nie, skoro to pojęcie względne.

No w końcu zaczynamy się mówić jednym językiem :D Zło jest pojęciem względnym i jego odbiór zależy od danej osoby, danej sytuacji i danego czasu :)

Pawełek pisze:A co myślisz o tym: gdyby słowo "zło", zastąpić jako "nauka"? Straciłem pracę - dlaczego? Jaka jest w tym nauka? Zostałem napadnięty? Dlaczego? Czy mogę coś z tego wynieść? Może to jest właśnie chwila, w której mam spróbować przebaczyć swojemu napastnikowi i okazać miłosierdzie?

Już od jakiegoś czasu gdy spotyka mnie coś złego, to zastanawiam sie, czego te zło ma mnie nauczyć. Dlatego jak najbardziej podoba mi się taka zamiana słów.

Pawełek pisze:Sama widzisz, że bardzo ciężko o tym rozmawiać. Racja jest po obu stronach. Przy okazji jeszcze definicji samego zła, myślę że najlepiej to co mam na myśli, opisuje filozofia teistyczna: zło to stan nieistnienia, nieobecności lub zakłócenia dobra rozumianego jako stan, w jakim Bóg (osobowy absolut) chce, aby rzeczy się znajdowały, według tej definicji sama widzisz, że "zło to brak Boga", czyli że Bóg nie stworzył zła, tylko że zło jest... efektem ubocznym? Myślę, że zło stworzył człowiek.

Zło jako stan bez Boga opisywał już tu Mirek. Według mnie można też na to patrzeć w ten sposób. Choć dla mnie Bóg jest czym innym i inaczej go opisuję :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: Pawełek » 23 mar 2016, 00:02

Cieszę się, że doszliśmy do jakiegoś konsensusu ;)
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: Xsenia » 23 mar 2016, 08:33

Po to własnie dyskutujemy Pawełku :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: cthulhu87 » 23 mar 2016, 08:36

Biorąc pod uwagę wielowątkowość tej dyskusji można dojść do wniosku, że w dyskusji czasami łatwiej wyczerpać rozmówcę niż temat ;)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: Xsenia » 23 mar 2016, 09:05

cthulhu87 pisze:w dyskusji czasami łatwiej wyczerpać rozmówcę niż temat

Moja najdłuższa dyskusja trwała 18 godzin bez przerw.... tematy sie nie wyczerpały... :D
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: Pawełek » 23 mar 2016, 13:56

Akurat tematy przez nas poruszane mogą być omawiane przez bardzo długie godziny, albo jeszcze dłużej :) Tak to jest gdy się rozmawia o sprawach egzystencjalnych i filozoficznych :P
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: odnowa » 21 paź 2017, 21:22

Bóg jest dla mnie przyjacielem, obecnością która jest zawsze przy mnie. Mimo to nie znam do końca Boga. Jedynie co mam, to rodzaj wiary w niego podsyconej małym doświadczeniem. Nie rozmawiam z Bogiem. Jedyne co robię to odczuwam go. Nie spełnia mych życzeń, bo największym życzeniem dla mnie jest on sam. Wraz z momentem w którym rozpoznałem w swym otoczeniu Boga znikła chęć czytania książek o duchowości, chodzenia do kościoła, kontaktowania się z bioterapeutami, itd. Po prostu tak jakbym znalazł co szukałem przez te wszystkie lata. Prostota i wiara w życie.
odnowa
 
Posty: 427
Rejestracja: 27 sty 2015, 06:00

PoprzedniaNastępna

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości