Religijność a moralność

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Re: Religijność a moralność

Postautor: danut » 23 sty 2020, 23:14

Religijność bardziej mi się kojarzy ze strachem i z wymuszaniem przyjmowania jakiejś postawy. Czy to jest prawdziwa moralność? Czy aby nie dopuszczam się grzechu z obawy przed karą, każdego rodzaju nawet tą pozagrobową? Ciężko jest to rozpatrzeć, bo można się i bać i jednocześnie tak samo czuć w swoim wnętrzu, a przecież prawdziwa moralność jest tą uświadomioną i wypracowaną przez samego siebie. Ale myślę, że jednak ta nasza moralność wznosząca się ponad nakazy religijne ma większą wartość, jest prawdziwie wyrażona naszą wolną, nie przymuszoną wolą. Co do dekalogu.. hmm jest słuszny ale np. "nie będziesz pożądał żony bliźniego swego" - "ani żadnej rzeczy, która Jego jest" - mi nie pasuje, jak to rzeczy? Żona, to jest rzecz mężczyzny?
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Religijność a moralność

Postautor: alexis200 » 26 sty 2020, 12:45

Witam

w dyskusji

zgadzam się z tobą Danut, moralność oparta na strachu, karze i potępieniu - czyli jak źle wierzysz, albo jak nie nawrócisz się na daną religię to pojdziesz do piekła to bardzo słaba moralność i duchowość, osobiście nie wierzę i nie uznaje idei Boga karzącego .

pozdr
Nie wystarczy zdobywać mądrość, trzeba jeszcze z niej korzystać .
Cyceron
Awatar użytkownika
alexis200
 
Posty: 68
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:39
Lokalizacja: Zagłębie - Śląskie

Re: Religijność a moralność

Postautor: Ryszard » 26 sty 2020, 19:27

Moralność raczej nie ma nic wspólnego z religią
Nawet gwiazdy płaczą z tym, kto płacze w nocy.
Awatar użytkownika
Ryszard
 
Posty: 684
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:08

Re: Religijność a moralność

Postautor: fruwla » 26 sty 2020, 19:55

Ryszard pisze:Moralność raczej nie ma nic wspólnego z religią

A co to jest moralnosc ?
" Punkt widzenia zalezy od miejsca siedzenia "
fruwla
 
Posty: 956
Rejestracja: 28 kwie 2015, 10:03

Poprzednia

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 17 gości